Mashurka Jeshile & Verdha

Sezonaliteti: Prill-Dhjetor

Mashurkat kategorizohen si pjata tradicionale në disa vende të botës. Janë të pasura me proteina, karbohidrate dhe hekur. Gjithashtu kanë sasi të konsiderueshme të fibrave dhe ndihmojë në uljen e kolesterolit në gjak.

Gjellë me mashurka

Në një tenxhere hedhim vajin, qepën, specat e grira, dhe i kavërdisim pak, pastaj shtojmë mishin, kripën, erëzat me radhë. Shtojmë salcën me domate, pastaj hedhim dhe patatet. E rëndësishme është që të mos hedhim ujë të ftohtë 5-10 minutat e fundit, para se ta heqim nga zjarri. Grijmë majdanoz, dhe e servirim te ngrohtë.

Category: