Domate Dattarino

Sezonaliteti: Gjithë vitin

Domatet Datterini karakterizohen nga shija e tyre e ëmbël dhe aroma. Janë të pasura me minerale, acid citrik dhe vitamina A, B dhe C. Domatet Datterini janë të përdorura kryesisht për të bërë brusketa dhe sallata.

Spageti me peshk dhe domate datterini

Skuqni hudhrën në një tigan me vaj ulliri. Sapo të skuqet, hiqni thelbin e hudhrës, shtoni salcën e peshkut dhe domatet datterini. Ndërkohë gatuajmë spagetët në ujë të vluar me kripë të bollshme, kullojmë dhe i hedhim në salcë për disa minuta. Shtoni borzilok të copëtuar; shërbejeni të zbukuruar me një gjethe borziloku dhe me vaj ulliri ekstra të virgjër.

Category: