Citirex

Sezonaliteti: Maj-Tetor

Pjepri futet në kategorinë e frutave më të shëndetshme. Njihet për vetitë e tij antistres, lufton të nxehtin dhe parandalon plakjen. Është plot me vlera ushqyese dhe ndikon pozitivisht te kockat dhe lëkura, duke u kujdesur edhe për ngjyrën e kësaj të fundit gjatë verës.

Sallatë me Domate, Pjepër Citirex dhe Burrata

Kombinoni uthull, kripë, piper dhe ujë në një tas të madh; shtoni me pas pjepër. Lëreni të qëndrojë në temperaturë dhome të paktën 30 minuta. Hiqni pjepërin nga lëngu i turshisë dhe rregulloni në një pjatë me domate dhe burrata. Shuajeni me vaj dhe pak lëng të turshisë, sipër hidhni borzilok dhe hidhni kripë deti dhe piper.

Category: